Какво искам от гаражната врата:
1. Топлоизолация.
Необходима ли ми е топлоизолираща гаражна врата и до каква степен – максимално, горе-долу или изобщо не?
Максимална топлоизолация
В гаража ми има котел или го ползвам за работилница, или гаражът се намира в жилищна сграда и е важно да няма загуба на топлина през гаражната врата.
Максимално топлоизолиращи са само секционните врати над средна цена. Защо?
- Панелите, от които са изработени тези здрави секционни врати, са изпълнени с полиуретанова изолационна пяна с уравновесена плътност (40 кг/м3) и са с прекъснати термични мостове в двата далечни края, което води до отлична стойност на топлопреминаване на панела U=0,59 W/(m2.K) при забележително ниска топлопроводност на пенополиуретановия пълнеж λ=0,025 W/(m.K).
- Гумените уплътнения при тези секционни врати (по цялата периферия и между всеки 2 панела) са от висококачествена гума, която остава еластична дълги години и уплътнява добре (при евтините секционни врати е обратното – гумата се втвърдява бързо, разкривява се, спира да уплътнява, започва да духа отвсякъде, освен това панелите им са с рехава пяна и лоша изолация).
- При затваряне цялото платно се притиска в няколко точки към касата с нейните гумени уплътнения и така секционната врата запечатва отвора (при евтините врати притискането не е достатъчно надеждно).
Секционните врати се монтират вътре в гаража – зад трегера и колоните, а ако няма трегер и колони, се изгражда метална рамка (черна каса) за основа на монтажа.
Средна топлоизолация
Помещението не е отопляемо, но все пак предпочитам да има някаква изолация. Подходяща е алуминиевата термоизолирана ролетна врата. Можем да я монтираме вътре (по-защитена ще бъде от влагата), както и отвън – челно на фасадата, ако е важно да запазим възможно най-голяма дължината на гаража.
Никаква термоизолация
Осигуряват я стоманените ролетни врати и летящите крила (летящото крило може да бъде и с изолация).
2. Какви са размерите на отвора и прилежащите към тях трегер и колони
*виж „Първа стъпка: премерете грубо“
Много пространство нагоре и встрани от отвора води до свободен избор на врата – всяка врата може да пасне. Друго е, ако има ограничения в пространството нагоре или встрани. Ще разгледаме най-често срещаните случаи с ограничения:
Нисък трегер
Имате само 5-10-15 см трегер/щурц и нисък отвор за преминаване (170-180) см и искате да запазите възможно най-много от светлия отвор. Решаваме проблема по два начина:
- секционна врата със свръхниско окачване (отнема само 10 см от най-ниската точка на тавана вътре в гаража) – това е възможно най-скъпото решение при равни други условия. Пример: зидарският отвор на гаража е 250х180 см, а вътре имаме само още 7 см до тавана. Секционната врата Криспол с SL окачване ще отнеме само 3 см от тези 180 см, докато ролетната например – 23-28 см.
- ролетна врата с външен монтаж. Възможно е, когато отвън на фасадата няма пречки за монтажа на ролетката. Или пък има, но могат да се отстранят – например има козирка, която може да се изреже или пък да се усвои (ролетната врата се монтира пред, а не под козирката, а страниците се затварят с пана от същите ламели като на ролетната врата или се зидат).
Тесен отвор
Гаражът Ви е като тунел – колкото е широк при входа, толкова е и вътре. Не бива нищо да се отнема от отвора. Решаваме проблема с ролетна врата с външен монтаж (даваме си сметка, разбира се, и за височината).
3. Шум.
Искам тиха гаражна врата. Два са основните случаи:
- тишина при движение. Осигурява се най-добре със секционна врата, и то не евтина (евтините не остават тихи задълго) или летящо крило. След тях идва алуминиевата ролетна врата. Алуминиевата ролетка е по-тиха от стоманената. Често сменяме стоманени ролетки, тормозещи денонощно хората в близките апартаменти, с алуминиеви. И винаги предупреждаваме етажните собствености за шума на стоманените, когато се обадят да търсят „най-евтината ролетна врата“.
- тишина при вятър. Отново масивната, скъпа секционна врата се бори най-успешно с вятъра. След това е термоизолираното летящо крило, обикновеното летящо крило, алуминиевата терморолетка и накрая – стоманената ролетка.
4. Здравина. Отново 2 случая:
- искате здрава врата, която не се чупи през годините, не Ви вкарва в ремонти, нерви и разходи?
При всички видове гаражни врати е възможно: ролетните, секционните, летящите крила. За да се ориентирате истински добре и да не Ви поведат за носа с умела реклама, необходимо е да отделите време, за да проучите какво се крие в действителност зад цените, които Ви предлагат отделните производители/търговци.
При секционните врати се интересувайте от: пружините, дебелината на стената на панелите, плътността на полиуретановата пяна вътре, качеството на гумените уплътнения, дебелината на релсите, както и степента им на монолитност (броя сглобки) и има ли пластмасови части в тях, качеството на покритията, има ли задна разпънка (профилът, свързващ двете релси в края им), пантите и подложките им колко са дебели, моторът какъв е.
При летящото крило са важни: пружините, релсовият път, дебелината на крилото, покритията, моторът.
При ролетните врати: пружините, барабаните, моторът, ламелите, покритията, уплътненията.
- здравината на удар Ви вълнува, защото наоколо играят деца с топка или пък маневрират превозни средства. Най-добре е стоманена ролетна врата с удебелен прав ламел (ветроупорният е още по-устойчив на удар, но затруднява движението при малките ролетки).
5. Цена
- Най-евтини са стоманените ролетни врати (особено гаражно производство), следвани от промоционалните летящи крила (най-неблагонадеждните крила).
- На средна цена са алуминиевите ролетни врати, следвани от непромоционалните летящи крила и евтините секционни врати.
- На най-висока цена са здравите секционни врати.
6. Удобство
Моторизираните гаражни врати са категорично по-удобни от ръчните. Разбира се, ако бюджетът и условията на обекта го позволяват. Други удобства: управление от мобилен телефон или с WiFi чрез приложение, фотоклетки, таймер, увеличен 10 пъти обхват на дистанционното управление и др.
7. Автоматична или ръчна?
Ако се колебаете, имайте предвид следните 3 факта:
- При ръчните врати (всички видове) движението зависи само и изцяло от човешката ръка и… настроение. Практиката неизменно показва, че на човек му писва да е внимателен и все по-често засилва вратата и оставя пружините сами да си я прибират, което товари допълнително и значително механизмите. Съкращава живота им. Моторът, от своя страна, вдига и спуска вратата леко, плавно и като резултат автоматичните врати имат осезаемо по-дълъг живот от ръчните.
- Ако направим вратата ръчна, а после решите да я автоматизирате, автоматиката (при ролетните врати най-вече) значително ще се оскъпи, тъй като трябва отново да се дойде до обекта, да се разглоби вратата, да се монтира моторът и после отново да се сглоби цялата врата.
- При ролетните врати вдигането на ръка е свързано с навеждане до земята, хващане на дръжката, напъване на Вашите мускули, както и товарене на Вашия гръб и кръст с цялата тежест на платното на вратата (8 кг/м2 при стоманените ролетки; при ролетка 350х250 – 70 кг) и вдигането му на 20-30 см от пода, след което пружините подпомагат движението. Преценете дали имате желанието и кръста за това упражнение всеки път.
- При секционните врати ръчният вариант е свързан със значително намаляване на височината на отвора, тъй като пружините връщат обратно платното на вратата и отнемат поне 10-15 см от височината, които сантиметри при наличието на мотор няма да бъдат отнети.
8. Външен вид.
Цвят
Цветът обикновено оскъпява, особено ако е имитация на дърво, а не просто цвят по каталога RAL. Изключение правят секционните врати, при които има няколко други цвята на цената на бялото (най-често са тъмнокафяво RAL 8014 и антрацит RAL 7016), както и алуминиевите ролетни врати, при които дървестинет декори Златен дъб и Орех са само с 5 лв./м2 (в нашия случай) оскъпяване спрямо бялото.
Релеф и повърхност
Избор на релефи и повърхности има при секционните врати – тесни ленти (най-ниска цена), широки ленти, гладък панел или на касети (релефни правоъгълници), както и дървесна кора, пясък, гладка повърхност и други.
При летящото крило също – тесни вертикални ленти (най-ниска цена), тесни хоризонтални ленти, широки вертикални и хоризонтални ленти, елховидни ленти.
9. Сигурност.
Най-ниско ниво на сигурност имат промоционалните летящи крила. След това са по-масивните и термоизолирани летящи крила. Следват ролетните врати и малко след тях се нареждат секционните врати във високия ценови клас.
Премерете гаражната врата и ни се обадете: 0878424477.
Вижте видовете гаражни врати.
Вижте как да настроите дистанционно управление за ролетната врата.
Може ли да се ориентирате по цените на гаражните врати за тяхното качество?
2 коментара. Leave new
Здравейте,необходима ми е техническа експертиза на монтирани вече врати 8бр.с които имам непрекъснато проблеми!
Здравейте, за какъв тип врати става въпрос – ролетни, секционни, летящо крило?